Despre onisimbotezatu

”Doar prin Tine sunt ce sunt!”

Slujire tineret Arad

Când un tânăr cu pasiune se pune la dispoziția lui Dumnezeu, se fac minuni. Când tânăr lângă tânăr se unesc umăr la umăr pentru a face o lucrare nobilă se deschide cerul.

Mulțumim Victor Bezedea pentru inițiativă. Bolnavii de la spitalul județean din Arad au putut auzi cântecele voastre minunate, în amintirea nașterii Domnului. Și ferestrele gri ale spitalelor pot transmite sunete ale speranței, depinde de mesagerii care înțeleg asta.

Curtea spitalului a răsunat de laude, apoi holurile spitalului, apoi inimile oamenilor bolnavi și singuri. Ei și perfuziile. Medicamentele și meniul cu regim. Dar în inimă ai simțit cerul.

Apoi azilul de bătrâni. Acolo nu sunt bătrâni senili. La azil sunt tați și mame, bunici și bunice, care au copii. Dar când părintele nu mai este profitabil, nu mai are nimic de oferit este abandonat în azil. Tot pe pensioara lui, că, cine ar cheltui bani cu un om (bătrân) „neprofitabil.”

Mulțumim departamentului județean de tineret. Mulțumim liderilor care au angrenat o armata de soldați (fete și băieți) ai Împărăției lui Dumnezeu. Care nu pun condiții, de vreme, de monetizare, de chef. Nu. Se ridică și slujesc Domnului.

Sunt convins că Dumnezeu vă va răsplăti însutit slujirea.

Seară de Colinde 13.12.2023 | Gabriel Gorcea și Prietenii | Dorel Coraș …

Dumnezeu a lăsat un har deosebit la Betleem. Gabriel și Genoveva Gorcea(Speranța), împreună cu echipa de slujitori prin cântare și corul bisericii locale, au adus prezența lui Dumnezeu în închinare.

Mulțumim Domnului pentru har. Mulțumim fratelui Gabi pentru răspunsul la invitație. Mulțumim pastorului Dorel Coraș pentru mesaj.

A fost bucurie. A fost har. Oameni care și-au predat viața în mâna Regelui Isus!

Claudiu. Vești noi și bune!

Tocmai am plecat de la Claudiu. Este bine. Medicii se miră, noi ne bucurăm. După o comă de 15 zile, după 30 de zile de stat pe spate, acum este bine. Recuperarea se face cu pași mici și siguri, la propriu.

În fiecare zi este scos la plimbare pe hol. Sprijinit de medic, de asistente, Claudiu merge. Nu se poate exprima in cuvinte, dar ne înțelegem cu el tot. Plânge, râde ne mulțumește. Are în mâna stângă o cărticică foarte mică. E de dimensiunea unui chibrit. Are mesaje încurajatoare și scurte. Citește din ea cu credință.

Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit! Asta ne sfătuia apostolul Iacov în cap. 5.

La etajul 9 am cunoscut și pe Alex. Operat la plămâni. De 17 săptămâni prin spitale. Să mijlocim și pentru el. Și pentru tatăl lui care stă cu el în spital. Și mama îndurerată de acasă!. Domnul poate! Să se atingă și de sufletul lui!

Mulțumim pentru rugăciuni. Și sora Cosmina vă mulțumește! Continuăm! Ne rugăm! Crezând.

„Doamne ajută-mă să fac alegeri bune!”

Încântat, băiețelul de 9 ani, vine la mine și zice:”Tati, eu m-am rugat lui Dumnezeu să mă ajute când cresc puțin mai mare să fac alegeri bune. E bine să faci alegeri bune în viață așa-i?” Mi-a umplut sufletul de uimire, bucurie și pace. Până la urmă nu vreau sa cresc un roboțel duoă chipul și asemănarea mea, eu vreau sa cresc un om liber și responsabil. „Sigur că da tati, in funcție de alegerile pe care le faci reușești în viață. De fapt, viața reprezintă suma tuturor alegerilor noastre.

Lecții din rugăciunea copilului meu și discuția noastră:

1. Lasă copilul să aleagă. Pune-i înainte variantele, arată-i riscurile și consecințele alegerilor, sugerează-i varianta bună pentru el (nu convenabilă), apoi supraveghează opțiunile lui.

2. Eu vreau să fiu un dirijor educațional pentru copilul meu, nu un diriginte pisălog. Sunt părinți care și-au pierdut copiii pentru că au devenit posesivi și pisălogi, impunându-se obsesiv. Urmărește înclinațiile lui native, vezi ce face comod și relaxat și încurajează-l spre acel domeniu, pentru care a fost menit el. Nu-i stinge geniul, forțându-l să facă ceva ce ție îți place, dar el nu e deloc încântat.

3. Nu vă vindecați complexele intelectuale din copilărie prin copii. „Nu am putut eu, macar el să facă. Nu am avut eu condiții, să aibă el.” Nu e rău. Dimpotrivă, lăsați-i să vă depășească. Dar nu puneți presiuni inutile furându-le copilăria.

4. Tratați-i ca pe niște adulți. Asta implică din partea mea: respect, valorizare, iubire, responsabilitate față de copilul meu. Să încercăm să ne adaptăm metoda de abordare la vârsta lor. Am consiliat adolescenți și tineri pe care părinții încă îi tratează ca pe niște copii. Sunt tare afectați emoțional! Dragi părinți, între timp copiii voștri au crescut!

5. Nu-i folosiți ca scuturi umane. Sunt părinți care se ascund în spatele copiilor și îi folosesc drept scut pentru a putea continua războiul cu partenerul, care între timp a devenit adversar. Asta este o metodă teroristă, care face victime colaterale pe viață.

6. Consultați-i. Că vine vorba de mutare dintr-o casă în altă, oraș sau țară. Încercați să îi pregătiți psihologic pentru mutarea radicală. Dacă ruptura de mediul lui confortabil, învățătoare, dirigintă, biserică este una prea bruscă, poate provoca leziuni emoționale. Întrebați-i ce părere au. Cum văd ei lucrurile. Ascultați opiniile și argumentele lor, chiar dacă decideți diferit, dar se simte parte activă a ecuației. Asta îi crește stima de sine.

7. Câștigați-vă cinstea. Dacă toată ziua i se strigă unele lucruri, este umilit, jignit, îl condamnăm pe copil la nefericire pe viață. Îl determin să mă necinstească, lucru ce atrage în mod intrinsec nefericirea lui și a mea. „Cinstea se câștigă!” E reciprocă.

8. Colaborați cu Dumnezeu. La un moment dat simți că pierzi controlul. Nu mai ai ce să îi zici copilului, e cât ține de înalt, atunci trimite-L pe Dumnezeu să repare. S-ar prea putea ca fiii și fiicele să vă fie prinși în adicții. Credeți în Dumnezeu care face minuni.

Mulțumesc draga Yared pentru lecțiile învățate! ♥️

Mulțumesc!

Am primit mesaj de la WordPress sau Jetpack (blogul meu), cu felicitări privind depășirea numărului de 500.000 k. Mulțumesc Domnului pentru harul de a putea sluji și în acest mod. Mulțumesc vouă, fiecăruia în parte, pentru accesare și distribuire. Așa contribuiți la răspândirea Veștii Bune.

PS. Site-ul nu este monetizat, nu este pentru reclame, nu distribui decât mesajele mele, primite de la Dumnezeu, editoriale, eseuri structurate, poezii, meditații și îndemnuri la rugăciuni speciale. Nu fac politică de nici o culoare, nu distribui știri alarmiste. Doar îndemn la iubire, pace, conviețuire armonioasă, fapte bune, iertare în Hristos.

Promovez decența, valorile creștine, modestia și sfintele virtuți. Iubesc înțelepciunea, care debutează cu respectul față de Dumnezeu.

Drum bun alaturi de noi pe onisimbotezatu.blog, unde puteți da follow și distribuire.

Cu prețuire, autorul.

Sprijin pentru 11 orfani!

La inițiativa fraților din biserica locală Ususău și a prietenilor cu inimă, s-a procedat la o campanie de sprijin a celor două familii care au suferit în urma tragicului accident, în care și-au pierdut viața cei doi tați de 30 de ani (cumnați), care au lăsat în urmă 11 copilași orfani. Domnul este apărătorul văduvei și orfanului. Cum? Prin noi. Dumnezeu folosește resursele noastre umane, pentru că a pregătit răsplată pentru noi oamenii darnici.

Atașat vă punem la dispoziție conturile celor două familii: Simona Bolojan, văduva lui Samuel, care își crește singură cei 5(cinci) copilași ca un buchețel de flori și Ana, văduva lui Alin Buga ce își crește singură cei 6(șase) copilași.

Simona Bolojan
Ana Buga

Dumnezeu să vă răsplătească!

❤️‍🩹Două văduve și 11 copii orfani!!!❤️‍🩹

Priveghi Alin. Ultima seară

Ultima seară împreună cu familia, dar nu despărțiți pentru totdeauna. În curând familia va fi reîntregită în ceruri. Ultima seară în biserica. Draga Alin, am înțeles că ai îndrăgit mult cântarea „Eroii slavei vin acum acasă” Să știi că foarte frumos au cântat-o frații aseară. Iată-te în spațiul de așteptare al eroilor slavei. Ultima seară pe pământ.

Acolo unde e Alin acum nu mai e durere, nu mai sunt lacrimi, nu mai este trădare, nici suferință, nici accidente, nici boli, nici amenințare, nici diavol, nici demoni. Acolo e odihnă. Acolo e doar Dumnezeu și îngeri și sfinți. Se naște în noi ca un fel de gelozie pentru cei care au ajuns la odihnă. Noi încă suntem tare obosiți!

Multă lume. Oamenii au venit să fie alături de familia încercată. Se vedea peste sală ca o povară comună, un oftat prelungit și generalizat, multe lacrimi și multă durere. Dar peste toate se vedea o lumină ca soarele pe fiecare față. E acea rază de speranță. Ca soarele de Martie. Nu simți neapărat caldură, dar ai un sentiment plăcut, că vine mărțișor, apoi înfloresc piersicii, apoi salcâmii și câmpul este verde din nou. Plin de miei, fluturi, albine și floricele.

Așa este speranța noastră. Nu vedem prea multă logică în ceea ce ni se întâmplă, dar avem în noi un nerv al speranței, neobosit, imposibil de suprimat de dramele circumstanțiale. Avem încredere în Dumnezeu și nemurire, iar asta ne face invincibili.

Am vorbit puțin și cu Simona (soția lui Samuel), care și-a înmormântat soțul cu două săptămâni în urmă. Dragă Simona, dragă Ana, soții voștri continuă să existe în Hristos. Dragi copilași (11 orfani, dar înfiați cu prioritate de Dumnezeu. Care devine tată, tutore și protector direct). Tații voștri vă așteaptă zâmbitori în cer. Dragi părinți încremeniți de durere, vine izbăvirea!

Mai devreme sau mai târziu, toți vom traversa acest râu al durerii, aceasta vale a morții. Pentru unii malul celălalt este lumină, fericire și odihnă, pentru alții o continuă vale a umbrelor, a fricii și a chinului. Depinde foarte mult cât Hristos este în fiecare. Câtă Biblie și Dumnezeu. Crucea devine poarta de intrare în cer.

Dragi familii încercate, vă iubim! Vă suntem alături cum putem. Vă încurajăm că va fi bine. Că în curând vine Mirele după noi. Pentru că, nunta e aproape gata să înceapă. Iar pe voi apropiații, vă rog sa fiți alături de ei. Următoarele 14 zile sunt sub imperiul adrenalinei. Următoarele 30 se vor lupta cu acceptarea. Apoi vor avea nevoie de suport psiho-emoțional și spiritual. Să fiți acolo lângă ei.

Maranata!

Am fost jefuiți la Biserică. Dragi hoți, Dumnezeu vă iubește!

Diavolul stă treaz și noaptea.

(1Tes 5:5) Voi toți sunteți fii ai luminii și fii ai zilei. Noi nu suntem ai nopții, nici ai întunericului.

Are și întunericul fiii lui. Important este să vedem un potențial mântuit în fiecare dintre ei.

Noaptea trecută am fost jefuiți. Biserica în care ne adunăm cu chirie a fost spartă. Hoții au intrat prin efracție, au jefuit biserica, au lăsat în urmă cioburi, geamuri sparte, mizerie și au plecat cu ce au vrut. Între articolele furate sunt două laptopuri în care avem cântările Domnului, niste seminarii teologice în Power Point, niște predici și Biblia digitală.

Biserica este locul unde ne adunăm la închinare. Adunarea în sine a oamenilor, conferă locului ideea de sacru. Dar se pare că hoții nu au limite. Nu e prima biserică spartă. Nu avem prea multe elemente scumpe de patrimoniu. Probabil hoții au plecat tare dezamăgiți.

O să comunicăm mesajul bisericii mâine seară, o să facem o rugăciune comună pentru ei. Pentru sufletul lor. Pentru părinții lor care i-au educat bine, dar anturajul și diavolul le-a deformat traiectoria. Miluiți-i!

Dragi hoți, mi-ar face deosebita onoare să vă cunosc. Să servim un ceai, să povestim, să ne rugăm pentru voi pentru eliberarea de cleptomanie. Am așa un sentiment pozitiv, că vă voi cunoaște foarte curând, vă vom ierta și vă vom boteza spre pocăință și mântuire. Demersul poliției trebuie să meargă pe rol, că e o instituție publică, dar noi v-am iertat deja.

Probabil vorbim de niște copii proveniți din familii defavorizate, care ar putea să muncească, dar au ascultat șoapta diavolului de a face un ban rapid, chiar dacă necinstit. O să povestesc mai multe cu voi când ne cunoaștem. O să vă iertăm și vă putem îndruma spre muncă cinstită.

Așa că dragi copii (hoți de ocazie, ca victime colaterale ale anturajului), vă iubim! Probabil ați fost la slujbă și vi s-au părut scumpe articolele furate. Nu sunt foarte strălucite. Ne pare rău pentru dezamăgirea voastră. Vă dorim sănătate, succes în viață în lucruri cinstite și întâlnire onorabilă la crucea Domnului Isus. Dumnezeu vă iubește!

A rămas în urmă voastră mizerie, geamuri sparte, lucruri împrăștiate. Nu e problemă, facem noi curat, în timp ce ne rugăm pentru voi. Dacă Dumnezeu vă cercetează și veniți înapoi, vă așteptăm cu iubire, bunătate, iertare și căldură. Și, cine știe, poate vom fi colegi de cer, dacă veți cunoaște harul vieții prin Hristos. Afurisenia a fost folosită ca o formă de blestem pentru hoții de cărți din bisericile medievale. Noi nu rostim afurisenie peste voi, ci binecuvântare, sănătate, viață și înțelepciune. Și mântuire.

Apropo, ați uitat să luați încărcătoarele de la laptopuri. Vi le las agățate în gardul bisericii mâine. Nu mai cheltuiți banii pe altele. Că și așa nu mai avem ce să facem cu ele.

Calde îmbrățișări. Pastor Onisim Botezatu Biserica(păgubită) Betleem Arad, cartier Gai.

11 orfani și două văduve foarte tinere. S-a stins și Alin!!!

Se pare că solul morții a poposit câteva zile prin zona Lipovei. După ce majoritatea cutremurelor au avut epicentrul la Zăbrani, 5-6 kilometri de casă noastră, și alte tragedii s-au produs la mică distanță. După teribilul accident de la Ususău, în care și-au pierdut viața doi tați foarte tineri, care au sfârșit sub roțile unei bascule și au lăsat în urmă 11 orfani. Timeea Recalo a sfârșit sub șenilele acelui buldo, parcă toată zona a fost afectată emoțional.

Eram în Oradea cu soția și familia. Lângă noi pe bandă circula nestingherită o platformă cu un buldo de 16-20 de tone. Da, v-ați prins din prima, nici o ancoră, nici o măsură de siguranță, nici o chingă, nici o funie, șufă, lanț. Nimic! Oare poliția vede aceste lucruri? Dragi șoferi care tractați orice. Ancorați marfa. Ba se mai zvonește că șoferul platformei care a ucis-o pe Timeea, a fost avertizat de un coleg de tir din spate: „colegul, ți se mișcă buldo pe platformă.” Nici o reacție. Nu mă miră. Vorbește Dumnezeu în milioane de feluri și omul nu ia seama.

Dragi elevi ai Timeei. Urmați exemplul domnișoarei voastre profesoare. Fiți cinstiți și serioși. Învățați bine. Timeea ar fi fost mândră să afle asta despre voi. Respectați-vă colegii, părinții și profesorii și Dumnezeu vă va răsplăti. Timeea era printre primele la olimpiade. A fost și la faza națională. Era o încântare să corectăm lucrările ei.

Dragi suroi, Ana Buga și Simona Bolojan. Nu am cuvinte să vă pot mângâia. Probabil vom încerca zilele următoare să vă vizităm. Dar până atunci vreau să vă asigur că Dumnezeu din cer este apărătorul direct al văduvei. Nu știu cum o va face, dar sunt convins că va fi lângă voi prin (Mângâietorul) Duhul Sfânt și vă va întări inimile să puteți crește copilașii bine. Cred că o va face prin noi, prin oamenii credincioși din proximitatea dumneavoastră.

Dragi copilași. Ai familiei Bolojan și Buga. Și pentru voi am o promisiune a lui Dumnezeu. (Ps 68:5) El este Tatăl orfanilor, Apărătorul văduvelor, El, Dumnezeu, care locuiește în Locașul Lui cel Sfânt. Dumnezeu devine Tatăl vostru suplinind locul taților plecați acasă, în cer.

Dragi biserici îndoliate, dragi frați pastori. Frate Văcărescu și frate Petrean. Dumnezeu promite mari binecuvântări pentru cei care îngrijesc de văduve.

(Deut 24:19) Când îți vei secera ogorul și vei uita un snop pe câmp, să nu te întorci să-l iei – să fie al străinului, al orfanului și al văduvei, pentru ca Domnul Dumnezeul tău să te binecuvânteze în tot lucrul mâinilor tale.

Rațional suntem consternați. Fizic suntem moi și neputincioși. Duhovnicește avem speranța că ne vom vedea în curând cu acești tați iubitori de copii și de soție. Plângem cu voi. Ne-am întristat alături de voi. Ne-am rugat la biserici. Am pus poza cu voi, am așteptat minuni, în felul nostru. Dumnezeu le-a făcut în felul Său.

Dragi surori văduve. Soțul fiecăruia dintre dumneavoastră a împlinit cu brio legământul căsătoriei „până la moarte” și promisiunea din apa botezului, tot „până la moarte.” Iar de asta cerul va beneficia. Sau achitat de datorie, au fost credincioși, au tratat cu fidelitate viața de familie, îi așteaptă răsplătirile dumnezeiești.

Iar pentru Timeea, de asemenea a încheiat cu bine alergarea. A dus până la sfârșit promisiunea de la botez. A slujit pe Domnul Domnilor până la moarte. O așteaptă cununa neprihănirii.

Dragi familii îndoliate, hraniți-vă cu convingerea suveranității divine. Că Dumnezeu nu greșește niciodată, este un principiu universal valabil. Ne promite că ne vom revedea în cer și îl credem pe cuvânt. Așteptăm cu speranță ziua revederii!

Nu avem garanții prea mari pe viața asta, pământeană. Nu știm cine e la rând. E bine să fim pregătiți oricând. Prețuiți-vă cât vă mai aveți, astăzi! Că mâine, nu se știe ce va fi!

Timeea Recalo. Colegă, profesoară.

Robit sub acoperire

Luca (15:28) El s-a întărâtat de mânie și nu voia să intre în casă. Tatăl său a ieșit afară și l-a rugat să intre.
(15:29) Dar el, drept răspuns, a zis tatălui său: ‘Iată, eu îți slujesc ca un rob de atâția ani și niciodată nu ți-am călcat porunca și mie niciodată nu mi-ai dat măcar un ied să mă veselesc cu prietenii mei;
(15:30) iar când a venit acest fiu al tău, care ți-a mâncat averea cu femeile desfrânate, i-ai tăiat vițelul cel îngrășat.’

1. În înțelesul teologic al pildei, fiul cel mare reprezintă poporul evreu și fariseii, care îmbufnat de invidie pentru că neamurile (fiul rebel), au acces nelimitat la harul lui Hristos. Supărați că li se răstoarnă iluzia moștenirii absolute. Li se amenință fotoliul de „unici moștenitori” ai făgăduințelor divine. Supărați că nu mai pot ucide păcătoși în numele legii, pentru că dă viață Hristos cu mila Sa tuturor rebelilor care se pocăiesc.

Lupul moralist din evreul (fariseu, cărturar) ultrareligios, nu poate accepta colegialitatea unui muritor de rând în cer. Cum ar putea un păgân să moștenească cerul lângă mine? Simplu, prin pocăință și credința în Hristos.

2. În interpretarea textului, înțelegem că sunt mulți sclavi sub acoperire printre băncile adunărilor. Școala de actori care mimează sfințenia are foarte mulți profesori necalificați. Vorbim de acei propovăduitori ai evangheliei textile, promotori ai formelor și tradițiilor adiacente Bibliei. Fiul cel mare (fariseii) era campion în moralitate, dar făcea cu rutină, ură și frustrare obligațiile, nu le mai făcea din dragoste.

Un om matur în credință și asumat, cultivat teologic și conectat la cer prin Duhul Sfânt, predică Evanghelia, nu păreri și basme băbești, nu povești emoționale și manipulatoare, ci Biblia. De altfel s-a și demonstrat că în primele trei luni de la convertire, un om „cucerit” emoțional se pierde. Singurul care dă rezistență în timp și consistență credinciosului e Cuvântul Vieții. Biblia nu are nevoie de ajutor, nici Dumnezeu! Subliniez nevoia acută de cost teologic și spiritual!

3. Accentul pus pe forme dezvoltă un actor necalificat, care se va lupta să impresioneze prin aparențe. Ori Hristos are nevoie de creștini maturi, care să aibă o relație vie, solidă cu Dumnezeu prin puterea Cuvântului vieții. Nu neglijați Biblia, nici în citire, nici în trăire!

Vreau să mă declar empatic față de copiii noștri, crescuți în biserică, educați în stil religios, cărora le este greu să se mărturisească. Lupta lor este mai degrabă cu impresia pe care și-o vor face slujitorii dacă le spune că au adicții, patimi, dependențe, păcate.

Stați liniștiți copii! Spuneți-vă oful. Mărturisiți-vă! Treceți dincolo de paravanul imaginii de sine a „păcătosului educat religios” vorba fratelui Viorel Iuga. Sunteți oameni. Sunteți vii. Sunteți sănătoși. Sunteți reali. Sunteți cu greșeli. Ar fi păcat să ratați oportunitatea de a trăi o viață îmbelșugată în Hristos, generată de mărturisire și îndreptare.

Poate că ar trebui să fie mai precauți în a pune la amvon pe toți proaspăt convertiții, necrescuți spiritual, care au arat o viață pe tarlalele luciferice, care povestesc toate năzbâtiile posibile pe care le-au făcut în trecut, numai Biblie nu. Trebuie să treacă un timp de maturizare, apoi vor fi foarte eficienți. Cred cu tărie asta. În același timp se observă o asprime față de un băiat sau o fată crescuți în sânul Bisericii, care alunecă într-o patimă sau păcat. Mi-au scris cu durere aceste lucruri.

Dragi necăjiți, bucurați-vă din plin de eliberarea hristologică! Mărturisiți-vă! Cereți îndurare și har. Treaba consilierului cum va gestiona povestea ta, dar e dreptul tău să fii fericit în Hristos. Să fii liber. Să te hrănești cu abundențele harului divin. Zilnic. Altfel, riști să rămâi un sclav sub acoperire. Un rob al propriei imagini de sine. Care, da, nu îți ajută la nimic. Fii tu!