Despre psihoza carburanților. Mâine ascut lanțul la drujbă și tund pomii. Mă relaxez!

Despre psihoza carburanților. Nu se vor scumpi. Cel puțin nu în noaptea asta. E o nebunie la fiecare benzinărie din Arad. Nu mai ai loc să treci. Eu mă duc acasă și mă culc. O să dorm foarte bine în noaptea asta. Sunt foarte obosit. De pâinea și motorina mea îngrijește Dumnezeu nu statul, nici UE, nici patronul, ci Dumnezeu ca Tată.

Fraților mergeți acasă și puneți-vă la somn! Nu pierdeți vremea prin cozi interminabile la motorină. Eu aștept la barieră la tren. As bea un ceai cu mentă. Ajung imediat acasă. Îmi este dor de soție și de ăia mici. Mâine vreau să tund salcia și piersicii. Iubesc primăvara. Ador ghioceii. De celelalte lucruri se îngrijește Tata.

Să nu se supere fluturașii pe mine, dar mai dor mi de albine. Ele ne dau și miere. Oricum vă iubesc pe toți. Atât fluturii cât și albinele trăiți câteva zile, ne învățați și pe noi că suntem trecători pe Terra. Iar în urma noastră rămân bilioane de barili de petrol ne arși. Și multe fapte bune neconsumate, și multe rele prea uzate pe care le întâlnim la judecata. Hai că mi-e somn!

Digi24: Cozi la benzinăriile din țară. Ministrul Energiei: „Nu se vor scumpi carburanții la 9, 10, 11 lei. S-a…. https://www.digi24.ro/stiri/economie/energie/cozi-la-benzinariile-din-tara-ministrul-energiei-nu-se-vor-scumpi-carburantii-la-9-10-11-lei-s-a-creat-o-psihoza-1866093

De ziua mamei

Ce știe mama?

  3 ani – Mama știe tot.
  6 ani – Mama… Știe și ea ceva.
10 ani – Mama nu știe prea multe.
15 ani – Mama nu știe nimic!
20 ani – Mama, și ea o demodată din altă lume.
25 ani – Oare mama ce ar zice?
35 ani – Nu fac nimic până nu o întreb pe mama.
45 ani – Mama avea tot timpul dreptate.
55 ani – Ce ar face mama în locul meu?
65 ani – Dacă aș mai putea să o întreb pe mama!
75 ani – Îmi este dor de mama!
85 ani – Mamă! Vino și mă ia!
95 ani – Din nou cu mama…

Marele rău al binelui trâmbițat

Ci tu, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta. Matei 6:3

~Binele făcut și trâmbițat se transformă într-un mare rău pentru „binefăcător”~

Vedem multe fapte eroice, multe fapte bune făcute de mulți oameni. Trebuie avut mare grija însă, pentru că ne putem expune unor riscuri considerabile. Unii de teama riscurilor nu mai fac nimic. Și așa este rău. Alții de dragul 🤳🤳🤳 selfie-urilor 🤳🤳🤳🤳 fac prea mult, dar pot rata răsplata.

1. Riscul expunerii săracului. Niciodată să nu faci poză cu omul pe care l-ai ajutat. Este nobil, are chipul lui Dumnezeu în el, are demnitate, are onoare. Făcând poză și distribuindu-l, îi pot leza demnitatea (stigmatul social se șterge foarte greu). Când auzi pe cineva: „Fă poze cu oamenii și ajutoarele pe care ți le-am trimis”, să fugi! Trimite-i sacii de ajutoare înapoi și fă-i lui poză.

2. Riscul pierderii răsplătirii. Domnul Isus avertizează că doar binele făcut în ascuns va fi răsplătit. Tot ce trâmbițăm, publicăm, distribuim, ne poate crea o imagine favorabilă în mediul online, dar e incompatibilă unui caracter evlavios, discret și sfânt. Adevărat vă spun că și-au luat răsplata, prin like-uri, prin inimioare etc.

3. Pescuirea de profitori. Toți filantropii recunosc faptul că au fost abordați pe rețelele de „anti-socializare” cum le numesc eu, iar dacă nu au fost satisfăcute mofturile lor, au împroșcat cu noroi, acuze, calomnie. Data viitoare așteaptă de la tine, el nu așteaptă de la Dumnezeu. Legați-i de Dumnezeu! Cum s-a trezit Gigi Becali cu o turmă de „nevoiași” la poartă. Tot e bine, realizezi că nu ești Dumnezeu. Că nu poți oferi pe măsura laudelor.

4. Îl pune pe Dumnezeu în umbră. Cine acționează în ascuns îl proslăvește pe Dumnezeu, cine acționează în regim de 🤳 selfie🤳 se proslăvește pe sine, dar nu va fi pontat de Dumnezeu. Lăsați-l pe Dumnezeu să își ia slava. Nouă ne este suficientă mulțumirea de sine a beneficiarului și bucuria lui.

5. Lăudăroșia vieții. Nu subiectul e vinovat, ci atitudinea. Nu e neapărat să te lauzi cu bani, mașină, funcție, realizări. Satana se strecoară pe tărâmul celor mai bune intenții să semene lăudăroșie, trufie, el știe că astfel te trimite în dizgrațiile divine.

6. Riscul eclipsării celorlați binefăcători. Am întâlnit oameni pe care lumea nu dă doi bani, dar care fac lucrări mărețe în ascuns. Automat cel care are un aparat de promovare este lăudat, aclamat, apreciat, iar ceilalți sunt criticați că nu fac nimic. Dar oare avem dreptate? Dumnezeu va săpa în ascuns, iar acolo va găsi tot ce s-a făcut cu motivație curată. Iată ce va fi răsplătit!

Fiți voioși! Faceți bine! Să facem cât mai mult bine, la cât mai multe persoane! Cât mai avem prilej! (Galateni 6:10). În egală măsură să fim atenți să îl facem cu înțelepciune, să nu ne dăuneze tocmai nouă, celor care am fost activi.

Într-un articol ulterior voi face paralela între faptele bune și faptele neprihănite ale sfinților.

De ce l-a creat Dumnezeu pe Satana?

L. este un elev din clasa a III-a. Un băiețel deștept și frumos. Nu e prima dată când mă surprinde cu întrebările lui. În contextul războiului din Ucraina, stupefiat de știri și probabil și discuțiile părinților, este nedumerit și confuz. Vrea neapărat să știe de ce l-a creat Dumnezeu pe Satana, care face atât de mult rău.

„Dragă L. Dumnezeu nu a creat pe Satana, el a creat doar ce este frumos și bun” îi răspund eu încercând să îl detașez de subiect. Dar nemulțumit de răspuns, insistă: „Nu domnu’, nu sunt toate lucrurile create de Dumnezeu? Înseamnă că și pe Satan tot El l-a creat, iar dacă a știut că va face atât de mult rău, trebuia să nu îl mai facă”

Hmm! Nu e simplu cu întrebările copiilor. A trebuit să îi explic franc: „Dumnezeu a creat doar lucruri frumoase, bune și foarte bune. El a creat doar îngeri și nici un demon. Doar că unul dintre ei, (Lucifer), a dorit mai mult, s-a mândrit și s-a transformat el însuși în diavol, și a manipulat și a treia parte din îngeri.”

Asta e până la urmă. Dumnezeu creează oameni frumoși, drăguți, cu fața senină, dar lăcomia, mândria, răutatea, dorința de răzbunare, invidia, nemulțumirea de sine îi transformă în diavoli. Se sluțesc, se urâțesc, devin brute, ucigași, duri.

Bună dimineața! Nu uita că prin creație ai fost conceput un om frumos/frumoasă, ești bun, unic, pentru că ai în tine chipul lui Dumnezeu. Numai, nu fi lacom și nemulțumit, nu permite păcatului să te schimonosească, exista riscul să te metamorfozezi în diavol, iar soarta îți va fi pecetluită: Infern. Ori destinația ta, prin Hristos ar trebui să fie cerul!

Rugăciune pentru pacea Ucrainei, și pacea ta.

În proximitatea războiului survolează panica, angoasa, teroarea, neputința și frica. Frații noștri ucrainieni ne cer ajutorul atât umanitar, cât și în rugăciune. Poate financiar nu ai posibilități, dar poți îngenunchea 10 minute implorând mila lui Dumnezeu.

Pomii au înmugurit, iarba încolțește din nou, cornul stă să înflorească, azi dimineață la ora șase am auzit ciocârlia într-un parc central din Municipiul Oradea. Splendid! Te invit să petreci timp cu natura, să încerci să te hrănești cu glasul lui Dumnezeu din natură. Încearcă să îți iei masuri proprii de securitate psihică, să te odihnești, să fii fericit și hrănit cu Dumnezeu. Biblia are importanți nutrienți psihici și spirituali, chiar și trupești.

Pacea din regiune, e pacea din țară, e pacea între noi, dar pacea sufletească o dă doar Hristos. Putem extrapola subiectul, putem filozofa, mulți „specialiști” ai războiului s-au ridicat, dar nu prea avem mijlocitori. Părerile sunt păreri, dar faptele au mai mare putere.

Trage aer adânc în piept, mulțumește-I lui Dumnezeu că exiști, fii recunoscător că te iubește ca pe ochii din cap, dar nu uita și de zecile de mii de refugiați, care au nevoie de noi. Doamne ocrotește copiii, fete și băieții nevinovați, mamele cu copii în brațe, ai milă de Ucraina!

Dar nu uita nici de tine, pune capăt și războiului din sufletul tău, fă pace cu Dumnezeu, încheie armistițiu cu Isus, iar sufletul tău va fi eliberat de teamă.

Fericirea și „fericirile”

Eu zic Domnului: „Tu ești Domnul meu,Tu ești singura mea fericire!” Psalmul 16:2

Multe lucruri promit fericirea în viață, altele ne îmbată cu nădejdi înșelătoare, iar altele chiar presară stropi de fericire peste suflete răvășite. Dar fericirea circumstanțială este înșelătoare ca sirenele homeriene, te izbesc mortal de stâncile ascuțite ale oceanului în timp ce îți cântă pe gamele înșelătoare ale neiubirii.

David ne prezintă exclusivitatea fericirii sale. Dumnezeu. Adevărul este că fără Dumnezeu avem doar amăgire. Ne oferă în iubirea Sa și momente de bucurie, pace și fericire, dar toate împletite cu cer. Veșnicia din noi ne edifică, ne urmărește, ne atrage la Dumnezeu. Iertarea păcatelor e secretul fericirii!

Suntem frustrați pentru că alergăm după himere emoționale, ne facem scenarii și fantezii, fără să știm că Fericirea este la o rugăciune distanta de noi. Oricât de mare ar fi prăpastia între tine și fericire, nu uita că avem o Cruce, ca liant de legătură peste prăpastia care ne desparte de fericire. Adică de Dumnezeu!

Fiți voioși! Fiți fericiți! Fiți bucuroși! Fiți plini de Duhul lui Dumnezeu!

Testul unei „păreri”

Înainte de a-ți asculta părerea, răspunde-mi la patru întrebări:
1. Care este numele tău?
2. Care e meseria ta?
3. În numele cărei autorități te exprimi?
4. Care e ultima ta calificare în domeniu?

Dacă s-ar înființa o meserie care să conțină în fișa postului „datul cu părerea” nu am avea nici un șomer în România.

La păreri ne pricepem, dar, oare sunt ele pertinente?

Să mijlocim pentru Ucraina!

Să ne rugăm pentru frații noștri din Ucraina care trăiesc fiecare moment sub amenințarea unei incursiuni militare rusești.
Suntem în trei zile de post și rugăciune pentru pacea pe flancul estic al NATO, din care face parte și Romania.

Unele statistici vorbesc de aproximativ 4 milioane de creștini evanghelici pe teritoriul Feredatiei Ruse. Uniți în rugăciune vom face mari isprăvi. Dumnezeu poate schimba inima oamenilor, până la urmă El e singurul Stăpân pe pământ.