Miercuri. Isus, negociat de „prieteni”

Miercuri Isus are program scurt. Se pregătește psihologic pentru cel mai nebun proces din istorie, când omul își judeca Dumnezeul. Un proces injust, și brutal, neacoperit de legi, abuziv și plin de ură.

Preoții sunt în febră mare. Diabetul le este ridicat la 250. Pulsul o ia razna, din păcate și mintea. Când ai predat manetele diavolului, așteaptă-te la ce este mai rău. Culmea că prin Duhul, Isus vede tot ce mișcă în inima lor, dar nu reacționează deloc. Loviturile prietenilor sunt letale. Ei cunosc exact slăbiciunile, știu unde ești vulnerabil, știu când și cum să lovească. Aveți grijă, voi, prieteni! duhul lui Iuda nu a murit!

De atunci încoace Isus este comercializat zilnic. Evreii exploatează fiecare piatră atinsă de El. Au inventat vreo 4 locuri pentru fiecare loc simbolic (pentru că, normal, fiecare are taxa la intrare). Ei nu îl recunosc pe Isus ca Dumnezeu, ca Mântuitor, dar îmbogățirea pe spatele Lui nu strică. Am fost la ceva mănăstire din Romania cu un grup. Articole și fetișuri creștinești câte vrei. Am întrebat de o Biblie. Doamna mi-a răspuns că nu au Biblie. Serios! În Casa Domnului, în Numele Domnului, oamenii Domnului, pomenirea Domnului, și să nu ai Biblie pe tarabă!? Blasfemator!

Iar blasfemia se vinde zilnic. Politicieni care jura pe Biblie și apoi trădează statul și poporul, creștini care îl vând pe Isus pentru mai puțin de 30 de arginți. O minciună, un flirt, un avantaj oarecare, un loc de muncă etc. Nu-l mai condamnați pe Iuda, astăzi are mulți pui. O întrebare în genul: „nu cumva sunt eu Doamne!” Nu strică nimănui. E biblică, e apostolică, e sfântă.

Propun continuarea călătoriei de miercuri la pas cu Isus prin săptămâna mare, alăuri de niște versuri pe care Dumnezeu mi le-a dat într-o miercuri din săptămâna mare, ceva ani în urmă:

?……

Ce-a fost în mintea Ta Isus. Când Iuda a venit cu banii?
Cum ai primit acel sărut Ce l-au negociat romanii?

Cum te-a privit atunci în faţă
După ce a flirtat cu greii?
Căci s-a refugiat în ceaţă, L-au condamnat pe veci iudeii.

Ce moarte-or fi avut prelaţii
Când li s-a-nceţoşat privirea,
Şi-au înţeles că nu ei, alţii
Cârmuiesc viaţa şi-omenirea?

Ce va răspunde oare Iuda Când îl vei întreba cinstit:
Punându-ţi în balanţă truda, Iuda, bine ai socotit?

Ce-ai fi făcut dacă evreii
Îţi ofereau un preţ mai mic? Te mulţumeau oare şi leii?
Sau, M-ai fi dat şi pe nimic?

Atât am meritat Eu Iuda?
Treizeci de nemunciţi arginţi?
Punându-ţi în balanţă truda, Iuda, bine ai socotit?

Iubiţi creştini ce ascultaţi cuvântul Primiţi-i în dar plămădeala. Când în balanţă e Preasfântul
Să faceţi bine socoteala! (Raze de soare, volumul 2 poezii, Onisim Botezatu, p. 40-41)

Împărtășește cu cineva această meditație. Invită-l/o la pas cu Isus prin săptămâna mare.

Marți. Ultimele strigări ale harului!

Marți Domnul Isus a avut o zi foarte încărcată. Cu siguranța știa ce îl așteaptă peste două zile. Sigur vedea un proces injust, o condamnare la moarte prin corupție, simțea damful păcatelor omenirii că se apropie, simte gustul amar al trădării „prietenului” Iuda. Totuși, are prezența de spirit, răspunde preoților și cărturarilor îmbrăcați în hainele promiscuității. Le răspunde franc, adevărat, blând, biblic și dumnezeiește.

Șocul ucenicilor la vederea smochinului uscat, indica spre puterea cuvintelor rostite de Domnul Isus. În ultimele zile deja începe să le vorbească numai în pilde. Doar lor. Cinci pilde într-o zi. Limbajul devine tainic, înțeles și tălmăcit doar ucenicilor. Pentru că desele împotriviri ale prelaților, au împins la frontierele răbdărilor harul divin, așa că a venit vremea când și dacă vor să înțeleagă nu mai au șanse.

Află, tu, care te joci cu șansele mântuirii, care jonglezi după bunul plac cu harul lui Dumnezeu, vine vremea, e foarte aproape când ți se blochează mintea. Poate o depresie, poate un alzaimer, poate un AVC, sau o împietrire a inimii sau chiar moartea subită îți vor curma ireversibil șansele la salvare. Acceptă, înțelege și acționează în baza harului, până nu e prea târziu!

Vocea lui Isus e tot mai răgușită, ucenicii tot mai timorați, hienele îmbrăcate în haina statului tot mai îmbătate de pofta de sânge, latră și acuză și pregătesc înscenările puerile ale morții. Mint, trișează, tocmesc martori mincinoși, inventează legi care să le susțină fărădelegile (noaptea ca hoții).

Află tu, care te găsești în „marțea neagră” a vieții. Trezeste-te la ultima strigare! Dă năvală că închide la prăvălia cu untdelemn! Cere de urgență har! Pe ultima sută de metri a istoriei harul e din abundență! Apoi….se oprește izvorul pentru totdeauna! Dă mâna cu Isus nu cu instigatorii care vor striga răstigneste-L! Astăzi se fac socoteli și sondaje. „Avem suficiente voci criminale? Avem destui politicieni cumpărați? Avem cuie și cruci? Sunt pregatiți mercenarii?

Asta fac ei, bulgarii de pământ îmbrăcați în negru. Dar El, Isus? Se uită după tâlhari. Asigura femeile credincioase că e totul în regulă. Încurajează ucenicii să aștepte cu demnitate moartea. Că oamenii valoroși nu fug la ecourile morții. O iau în piept cu onoare, o biruiesc prin nădejdea învierii.

Invită și alți prieteni în maratonul crucii. Împărtășește-le meditația din „marțea neagră” a mântuirii. Spunele că sunt ultimele strigări la mântuire! Apoi vine judecata.

La pas cu Isus pe drumul crucii

Pilda smochinului neroditor ne motiveaza la introspecție și autodisciplină. Smochinul pot fi eu, poți fi tu. Dacă luăm viața la pas cu Isus, pornind pe urmele Sale, vom găsi multe de corectat în viața noastră. Puteam sluji mai mult, ne puteam jertfi mai sârguincios, puteam aduce mai mult rod. Dar nu e totul pierdut. Putem recupera!

De asemenea în Templu a găsit tare multă dezordine. Trupul nostru „este Templul Duhului Sfânt.” Oare dacă ar intra Isus acolo ce ar avea de schimbat? Ce ar fi în neorânduială? Ar mai încăpea seriozitate, blândețe, pocaință, iubire, compasiune, milă? O da! La mine foarte multă!

Drum bun dragă creștine pe drumul crucii, la pas cu Isus. Împărtășește cu cineva drag această meditație!

Sunt suficiente semnele cuielor

Am primit acest mesaj pe messenger. Un mesaj minunat. Cineva a primit un răspuns la o rugăciune făcută cu foc. Dumnezeu are diverse metode a de a răspunde rugăciunilor noastre. Ideal ar fi să nu exagerăm cu semnele pe care le cerem, chiar dacă este o metodă biblică.

Semnele au fost concepute pentru situații cheie, pentru dileme și circumstanțe fără repere și fără o dogmatică clară, dar unde avem evidențe și dovezi, ce semne mai așteptăm?

Te gândești să primești un semn ca să te pocăiești, un semn să te implici în slujirea altora, un semn să faci milostenie, să te implici în misiune și evanghelizare? Pentru acestea avem jumătate de Biblie care scrie condițiile clare și nevoia acută de implicare. Sunt suficiente semnele din palmele, din picioarele și coasta Domnului Isus.

Nu mai așteptați semne! Nu mai căutați motive de a amâna sau chiar de a renunța la slujirea Împăratului. Sunt suficiente semnele din palmele, din picioarele și coasta Domnului. Unde sunt dileme și lipsa de procedură, cereți semne fiabile, măsurabile și precise. Dar unde avem evidențe, porunci, reguli, nevoi, implică-te cu motoarele turate la maxim. Oare nu pentru asta a pregătit Dumnezeu răsplătirile cerești?

Nevoile generației Z(zet)

Veșnica problemă și discrepanță între generații a creat prăpastii colosale, unele dintre ele greu de traversat. Fiecare generație pare că își strigă cu disperare egoismul ei, dar în esență sunt nevoile fundamentale, care pâna la urmă sunt un drept al umanității. Dacă noi, adulții, nu vom face pași în înțelegerea celor tineri, dacă nu vom urca la nivelul lor dezvoltat de gândire, dacă nu vom coborî în văile tristeții și ale singurătății lor pentru a ne face sprijin pentru ei, îi vom pierde, iar posteritatea ne va taxa aspru.

Participând la Întâlnirea județeană de tineret, organizată impecabil de biserica Betania, uitându-mă cu băgare de seamă la ei, țin să accentuez câteva nevoi pe care vreau să le împărtășesc responsabililor de sufletele celor mici și celor puțin mai mari.

Nevoi ale generației Z

1. Nevoia de iubire. Sentimentul abandonului, desele conflicte cu părinții pe baza de transformări hormonale și de personalitate duc la însingurarea unor suflete atât de fragile. Fără iubire curată, fără compasiune, fără milă doar mimăm slujirea mielușeilor, dar nu vom avea acces la inima lor. Prin orice comportament și reacție a unui adolescent, oricât de ostilă ar fi, un adult înțelept trebuie să citească printre sunete și stări următorul mesaj: „Este cineva dispus să mă iubească? Îi pasă cuiva de mine? Știe cineva că eu sufăr?” Strofele unei cântări mai vechi și „demodate” spuneau: „de nu poți să iubești puternic, să nu te faci învățător.” 2 Petru
(1:7) cu evlavia, dragostea de frați; cu dragostea de frați, iubirea de oameni. Fără iubire suntem pătrați, suntem niste roboti executanți, livratori de programe și atât, niște propovăduitori fanatici ai unor prejudecăți sectariste și seci. „Unde dragoste nu e, nimic nu e.” C. Petrescu.

2. Nevoia de modele. Pentru asta trebuie să coborâm în mijlocul lor, să ne identificăm cu problemele și nevoile lor, să ne lăsăm interpretați de ei, chiar dacă asta înseamnă să ne vulnerabilizăm, oare nu asta a făcut Domnul Isus? Pentru binele lor, merită. Avem tendința de a crea o imagine a liderului tablou, perfect, autoritar, o poziție de amvon, este exact ce nu au nevoie ei. (1Tim 4:12) Nimeni să nu-ți disprețuiască tinerețea, ci fii o pildă (model, exemplu) pentru credincioși: în vorbire, în purtare, în dragoste, în credință, în curăție. Puterea exemplului personal este inegalabilă. Ceea ce ești, strigă atât de tare încât nu pot auzi ceea ce spui.

3. Nevoia de înțelegere. Asta nu înseamnă validarea derapajelor adolescentine, nici aprobarea extremelor lor. Înțelegerea se traduce mai degrabă prin capacitatea de a ne întoarce în timp, de a simți cu tinerii de astăzi, de a ne aminti că și noi am simțit aceleași lupte și stări, sentimente ale abandonului, frici, dileme, conflicte interminabile cu părinții. Dar au trecut, ne-am maturizat și am înțeles că fericirea în viață atârnă în cuiul cinstirii părinților. A te arăta înțelegător cu dramele unui adolescent, asta înseamnă jumătate de problemă rezolvată.

4. Nevoia de sprijin. Nu îi putem condamna la nesfârșit că se refugiază pe Tik Tok, Instagram, jocuri electronice. Trebuie sa le oferim alternativă de calitate. Trebuie folosită varianta argumentării inteligente. La ei nu mai merge cu metoda totalitaristă în care am crescut noi: „fă așa că așa zic eu!” La ei trebuie să vii argumentat, dovedit, lămurit și concret. Chiar dacă asta implică un cont pe Facebook, Instagram sau alte rețele de „anti”-socializare. Adolescenții de astăzi sunt prinși în patimi și adicții fel și fel. Condamnarea îi apasă și mai mult. Trebuie căutat soluții, prezentat în mod plăcut și armonios harul hristologic, mila lui Isus Hristos pentru copiii Săi. Trebuie dirijat sistematic procesul nașterii din nou. Ei pot fi în biserică, dar sunt doar niște „păcătoși educați religios”, cum spunea Viorel Iuga. Nu puneți presiune inutilă pe ei! Nu aveți așteptări ca de la un om născut din nou. Vă epuizați și voi și puneți și presiune inutilă pe ei, trimițându-i forțat în complexe și frustrări. Ei nu pot realiza în doi ani prin cicăleală ceea ce voi ați realizat prin harul lui Dumnezeu și în 50 de ani.

5. Nevoia de validare. Tânărul și adolescentul trebuie valorizat, încurajat, apreciat pentru ceea ce face. Ei sunt foarte capabili. Adolescenții din diaspora știu două trei limbi în care pot comunica ușor, știu informatică, științe, filosofie. Nu îi condamnați la mediocritate. Dacă sunt mai deștepți urcați la nivelul lor și înțelegeți-i, nu îi subestimați! Nu pot fi umiliți și criticați la nesfârșit prin abuzul de putere al adulților. Dacă nu li se valorifică talantul în Biserică, vor căuta validare socială prin filosofia lumii, chiar pe la frontierele ridicolului. Recunoașteți talentul, valoarea și înzestrările naturale ale fiecăruia.

6. Nevoia de consiliere. Adolescentul este om. Are personalitate și individualitate proprie. Are orgoliu și demnitate, acestea trebuie respectate. Asta înseamnă că e nevoie de abordare personală și consiliere individuală. (Confidențialitatea fiind un factor crucial, dezamăgirea unui adolescent generează un adult frustrat, anxios și neîncrezător). Pentru Numele lui Dumnezeu, nu îi dezamăgiți pe cei mici! Vă implor. Ca pastor, lider de tineret, părinte, învățător de școală duminicală, profesor, evită corectura publică, respectă demnitatea lui de om, chiar de e mic și abordează-l personal, individual. Oferă-i timp și spațiu doar lui.

7. Nevoia de multă rugăciune. Sunt armate/legiuni de demoni specializați în coruperea celor mici. Prin droguri, jocuri electronice, patimi, adicții, frici, gânduri suicidale, anxietate. Aceste duhuri pot fi înfruntate cu rugăciune și post. Ca slujitori de tineret trebuie să avem un sfânt obicei de a ne ruga și posti pentru ei și împreună cu ei. Avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu pentru a le putea sluji. Ordinea se poate menține prin disciplină, dar echilibrul interior se restabilește prin praxisul disciplinelor spirituale. Ține-ți strâns legătura cu cerul.

Ca reprezentanți ai generației „Y”, noi, cei născuți în anii 80-90, am putea fi liantul perfect între generația „X” și generația Z. Jucându-ne puțin cu simbolistica literelor, Y are doua brațe sprijinite pe un picioruș. Deschidere spre două direcții. Un „v” mic suspendat pe un picioruș. Lăsâd deoparte simbolurile, haideți cu responsabilitate și iubire să slujim celor mici. Ei sunt curați, cinstiți, sinceri, cu un potențial fantastic. Nu e prea mult să îi încurajăm, să-i iubim și să le slujim așa cum ar face Domnul Hristos.

Ei sunt generația activă de ASTAZI! 80% din slujirea bisericii este administrată de ei. !Nu mai ziceți generația de mâine! Ei slujesc astăzi și o fac foarte bine! EI SUNT GENERAȚIA DE ASTAZI!

Jurnal Beasain Spania|Încântător!

Beasain este un orășel spaniol din țara Baștilor, zona de nord, Încântător. Extrem de industrializat, ceea ce garantează un nivel de trai ridicat. Păduri și dealuri verzi, depresiunile extinse ale munților Pirineii. Pășuni interminabile de verdeață, cu oi, măgari, vaci, cai, un peisaj pitoresc, foarte apropiat de cel carpatin mioritic s-au suburbiile alpine din Germania, Austria, Italia, Franța.

St. Sebastian. Un oraș cu nume de sfânt. Pe atunci și Europa era creștină inclusiv Spania, se puneau nume de sfinți orașelor. Acest colț de rai se află pe coasta Atlanticului, mărginit de munți stâncoși, unde izbitura în forță incredibilă a valurilor, crează un spectacol unic. Cele două insule muntoase sunt înconjurate de înspumatele cercuri de mărgăritar ale valurilor, care arata forța naturii și imaginația magistrală a Creatorului care a pictat cu măestrie acest decor edenic.

În depărtare peste o bună bucată de ocean se vede un petec din Franța. Orașul St. Juan de Luz (Sfântul Ioan Luminatul sau al luminii). Pe atunci și Franța era creștină. Dar luptele fratricide, dictate de prelații medievali, prin demonica inchiziție unde oamenii deștepți și sfinții erau spânzurați în demisolurile bisericilor, care cândva erau cămăruțe de rugăciune. Acest flagel ideologic papal a reușit prin bestialitate să dezbrace tot Occidentul european de puterea credinței. Iar peste câteva veacuri iată-ne într-o Europă ateizată condusă de extremiști în parte.

Conferința de tineret la care am fost invitat avea să se transforme într-o experiență de neuitat. Îmbinând utilul cu plăcutul, am avut ocazia să cunosc oameni și locuri de excepție. Tineri talentați, cu instrumente fel și fel. Organizați, câteva grupe de copii, se apropie bine de 1000 de copii și tineri.

Conferința 25 Martie. Tineri veniți de la mari depărtări cu mari așteptări. Mă aflu la amvon. Plâng și mă rog lui Dumnezeu să răspundă milioanelor de întrebări, celor câteva sute de tineri adunați. Mă văd deosebit de slab și neputincios în fața unei provocări atât de mari. Dar Tatălui ceresc îi face deosebită plăcere să ne vadă smeriți, dependenți de puterea Majestății Sale, împroptiți în cruce, ancorați cu lanțul iubirii de oameni și zburând pe aripile speranței prin Duhul Sfânt.

Într-adevăr a luat Dumnezeu controlul situației. Cântările sunt un fel de ploi torențiale care sfarmă bulgarii inimilor împietrite, rugăciunile devin strigăte de ajutor, iar Duhul Sfânt se autosesizează și preia frâiele. Cele două seminarii au mers ușor cu așa pregătire spirituală. La final, Dumnezeu avea să ne surprindă, zâmbind luminos parcă ne spune: „Felicitări! Dacă ați apelat la ajutorul Meu, dacă v-ați încrezut în Mine, dacă smerenia a fost la rang de virtute, iată ce pot să fac!”

Pe scurt. Zeci de tineri care au ieșit în față. Plângând, cu mâinile pe sus, în rugăciune și dedicare. Până la miezul nopții primesc mesaje pe Instagram de la tineri care încă sunt mișcați de Duhul Domnului spre pocaință si hotărâre de botez. Chiar și la două zile distanță mai primesc mesaje de hotărâre pentru botez. Laudă Ție Doamne pentru modul minunat în care lucrezi și astăzi. Încă e har! Încă e milă! Încă Dumnezeu cheamă! Stimați slujitori ai altarului! Prindeți curentul trezirii spirituale! „Profitați” de oportunitățile create de cer! Organizați evanghelizări! E vremea ploii târzii! Creați tinerilor dumneavoastră cadrul necesar pentru manifestare duhovnicească de calitate! Asta nu se poate face fără neprihănire și sfințire!

Viziunea Elim. Porniți de la o mână de oameni, în mai puțin de 15 ani ajung între liderii bisericilor din Spania la numărul de membri. Dacă nu cea mai mare. Fratele păstor Fedor Timșac este impresionant. Mulți păstori ar trebui să copie modelul său incredibil în ceea ce înseamnă promovarea slujitorilor. Un om blând, aerisit la minte, prieten foarte bun cu tinerii și copii. Calmitatea lui și spiritul analitic al slujitorului călăuzit amplifică puterea vorbelor sale.

A reușit să crească o brigadă extraordinară de păstori asistenți, prezbiteri și diaconi care vorbesc atât de frumos despre biserica și păstorul lor coordonator. Fiecare își cunoaște locul și departamentul. Iar toate merg atât de bine și organizat. Multe am învățat de la voi dragilor. Poate m-ați invitat să învățați ceva, dar eu am luat notițe de la voi demne de implementat și perpetuat.

Duminică. Dimineața binecuvântare. Trei copilași. Familii foarte tinere. Aveam impresia că este o extindere a conferinței de tineret. Foarte putini vârstinici. O biserică plină de familii tinere cu o medie în jurul vârstei de 30 de ani. Nu știu pentru ce și pentru cât timp vă mai ține Dumnezeu acolo! Eu aș dori să vă întoarceți casă. Dar, până la urmă acasă este acolo unde se prezintă Dumnezeu și e pace. Indiferent de spațiul geografic.

Seara Dumnezeu ne surprinde din nou. Nu obișnuiesc să fac chemare părinților, dar când Duhul te îndeamnă, execuți loial ordinele. Mulți părinți au ieșit în față unde au primit eliberare și iertare prin Sângele Mielului. Când tinerii de sâmbătă (predați Domnului) se întorc într-o familie de părinți (eliberați de Același Domn), reîncepe colțul de rai de odinioară.

Mulțumiri. Mulțumesc Mihai Timșac pentru darul de organizare. Scuze incursiunile cu biletele. Acum, după ce Hristos și-a revendicat trofeul de la Cruce prin deciziile sfinte ale tuturor, înțelegem cu toții de ce a fost luptă. Și mai mult veți înțelege în ziua botezului. Mulțumesc Ionica Bejera pentru prietenia noastră. Repornită după aproape 20 de ani de la terminarea facultății, cât și Ralucăi pentru ospitalitate și grijă. Dar și celorlalte surori care s-au pus la dispoziția Domnului. Mulțumesc Ivan Bejera, Ivan Grijuc și Mihai pentru expediția de la St. Sebastian. Compania voastră a fost o oaza de relaxare pentru mine. După multe luni de oboseală cronică și nesomn.

Mulțumesc lui Dumnezeu că am cunoscut oameni minunați la 3000 de km de casă. Oameni loial Stăpânului, serioși, care se luptă să placă Celui ce i-a înscris la oaste. Vă îmbrățișez și doresc să creșteți și mai mult, să fiți o reală inspirație pentru bisericile din Spania, dar și pentru alte state. Dragilor nu vă laud. Mă laud în Domnul cu voi. Sau mai bine zis Îl laud pe Domnul pentru voi.

Fizic sunt obosit. Am dormit puțin, am slujit mult, dar duhul îmi este plin de bucurie că Dumnezeu a lucrat în chip minunat. Zic și eu ca sfânta Ana: „Mi se bucură inima în Domnul.”

„Taty! Gigantul meu puternic!”

Faptul că mă iubește este evident pentru toată lumea când vine vorba de fetița noastră Briana. La cei patru anișori ne surprinde în fiecare zi cu câte ceva. La trei ani, venind pe mașină de la Arad, coboară din scăunelul ei, vine între scaunele din față și zice: „Tati, când o să chesc’ meie’ tu o să mă botezi și pe mine!” Vă dați seama că ar fi cea mai fericita zi.

De data asta, fiind plecat cu serviciul slujirii, mă întorc aproape de ora lor de somn. Probabil se gândea că nu sunt, și oi fi ajuns exact în momentele frământărilor ei. Cum am intrat pe ușă, își ridică mâinile în sus și vine alergând spre mine, strigând: „Taty, gigantul meu puternic!” Vă dați seama că inima mea a crescut și mai mare.

Iubiți părinți! Nu deformați în mintea copiilor imaginea tatălui și a mamei. Lăsați copilul să știe că tatăl lor este cel mai puternic, lăsați-i să știe că mama lor este cea mai puternică. Fiecare gest sau comportament contribuie la creșterea personalității lor.

La umbra unui părinte „puternic” cresc copii buni. Imaginea unui părinte puternic le dezvoltă caracterul, au încredere în ei, și li se dezvoltă capacitatea intelectuală și relațională. Lângă un părinte umilit, copilul crește anxios, neîncrezător, depersonalizat, trist și prada ușoară fricii, nefericirii și chiar depresiei.

Dragi mame! Cinstiți-vă bărbatul! Respectați-l ca pe chipul și slavă lui Dumnezeu, așa cum e văzut în lumina Evangheliei. Iar voi tați păstrați intactă demnitatea paternă! Câștigați-vă respectul cu fapte. De asemenea dagi tați! Cel mai mare bine pe care un tată îl poate face pentru copilul său este să îi iubească mama. Să o iubiți, asemenea raportarii lui Hristos la Biserică. Iar voi mame, păstrați-vă demnitatea maternă!

Dragi părinți! Fiți giganții copiilor dumneavoastră! Fiți eroii lor! Fiți tari! Iar voi copii, nu uitați să vă cinstiți parinții! Sunt uriașii voștri protectori!

Fenomenul Betleem| Amploare peste așteptări!

https://www.facebook.com/reel/949926156189206?sfnsn=mo&s=F5x8gs&fs=e

Conceptul Betleem s-a născut în urmă cu patru ani în inima unor oameni pasionați de Împărăția lui Dumnezeu. Eram puțini, o mână de oameni, chiar dacă au promis mai mulți că vor pune umărul la greu, treptat s-au retras. Sunt tot mai convins că a rămas exact cine trebuie. Între timp s-au botezat zeci de oameni care sunt înfometați de a sluji Stăpânului.

Viziunea clară, perseverența, implicarea activă a fiecăruia, accentul pus pe rugăciune, seri prelungite, predicarea curată a Cuvântul vieții, dezvoltarea unei mentalități de sfințire și curăție, cu ajutorul Duhului Sfânt, se pare că toate acestea au contribuit activ la dezvoltarea miraculoasă a lucrării. Vin oameni care spun că din parcare simt prezența și cercetarea lui Dumnezeu. Culuarele pline. Balconul arhiplin, pe holuri avem scaune, peste tot e plin. Abia respirăm în față, după cum se poate vedea și în filmulețul de mai sus. Vin oameni serioși, oameni spirituali care se implică în procesul închinării.

Modul în care Dumnezeu a binevoit să toarne har ne surprinde în cel mai plăcut sens. Biserica actuală, care ni se părea foarte mare la început și ne rugam pentru scaunele goale, a devenit arhiplină. Toate scaunele de prin încăperile adiacente lăcașului de cult le aducem la slujbe, nu mai avem spațiu, ieri la amvon am stat pe jumătate de loc. Duhul lui Dumnezeu lucrează minunat. Doar ieri am avut mulți oameni care au venit pentru prima dată. Vin și din județele limitrofe. Dumnezeu lucrează miraculos.

Un motiv în plus să grăbim lucrarea de construcție, care, da, prin harul lui Dumnezeu este în gri. Construită în procent de 100%, acoperită, cu tâmplăria pusă. Mai avem mult de lucru la ea. Dar perseverența, credința, implicarea unor oameni pe care nu îi cunoșteam și care au sărit în ajutor ne motiveaza să credem. Mai departe. Copilașii de două luni stau izolați în camerele mici de studiu, pentru că nu mai au nici o șansa să participe la slujbă, doar dacă stau în brațele părinților.

Poate lecturând aceste rânduri Dumnezeu te cercetează în vreun fel să fii parte a viziunii Betleem. Să pui și tu un scaun, o chiuvetă, o ușă interioară. Mână de la mână, om cu om, iar Dumnezeu va face minuni. Anul acesta prin ajutorul lui Hristos ne propunem să ne mutăm în clădirea nouă. Să putem aștepta cu demnitate oamenii la închinare.

Dumnezeu să binecuvânteze Betleemul! Echipa de slujitori consacrați! Toate departamentele care slujesc cu pasiune pe Hristos! Vă mulțumim anticipat de implicare! Suntem recunoscători lui Dumnezeu și oamenilor Lui, care nu spun niciodată nu! Care se implică în lărgirea Imperiului lui Isus Hristos!

Asta este faza actuală. Așteptăm instalația electrică și trecem la tencuieli și finisaje interioare.