Alături de familia Furdui. Piața Avram Iancu Arad.

Redau cuvintele fratelui păstor Miron Popan, care a discutat cu familia Furdui. Înțelegem că situația este dramatică.

[08.01, 08:06] „Popan Miron: Iubiți frați pastori, după ce aseară împreună cu soția mea Simona am vorbit la telefon mai mult de o ora cu Petru si Camelia Furdui, sunt mai convins ca oricând că Dumnezeu ne cheamă să dăm la o parte orice piedică și astăzi la ora 12.00 să fim în număr cât mai mare în Piața Avram Iancu!
Să ne îmbrăcăm gros, să purtăm și mască și să înțelegem că n-avem dreptul să stăm nepăsători în acest război împotriva familiei creștine, și dacă astăzi plânge familia Furdui, mâine vom regreta noi că nu ne-a păsat!
[08.01, 08:13] Popan Miron: Chiar dacă vremea e rece și umedă, îmbrăcați corespunzător, mesajul nostru va fi unul cu atât mai important, dacă vom fi prezenți la manifestație în număr cât mai mare! Doamne ajută, Doamne da izbândă!” 🙏

Mergem la acest manifest pro-normalitate. Nu știm dacă va conta foarte mult, dar având în vedere că pe lângă rugăciune și post e minim din ce putem face că manifestație publică, merită să acționăm. Cine știe dacă Dumnezeu nu va lua în considerare sacrificiile noastre. Ne vom ruga, vom cânta, vom manifesta pașnic așteptând îndurare.

Afară este mirific. Ninge ca în povești. Este un prilej perfect să ne întâlnim cu frații noștri în piață și să avem gânduri bune. Oricât de greu ți s-ar părea, gândește-te că o mamă și un tată trăiesc cu disperarea drama confiscării copilașilor binecuvântați. Este o manifestație pașnică, liniștită. Fără gornițe, fără strigăte, ci cu blândețe și compasiune. Cu blândețea porumbelului și înțelepciunea șarpelui ne adunăm împreună. Dacă binele ne dizolvă dogmatic, necazul me unește din nou.

Hai în piață!

Nu-L mai obosiți pe Dumnezeu

Voi obosiți pe Domnul prin cuvintele voastre și mai întrebați: „Cu ce L-am obosit?” Prin faptul că ziceți: „Oricine face rău este bun înaintea Domnului și de el are plăcere!” Sau: „Unde este Dumnezeul dreptății?”
(Maleahi 2:17)

Maleahi vorbește inspirat de Duhul Sfânt, asta înseamnă că aceste cuvinte ies din gura lui Dumnezeu. Vorbim aici de o durere izvorâtă din inima lui Dumnezeu, obosit de comportamentul creației (poporului Său). Anumite mutații suferite de popor care obosesc răbdarea divină, epuizează gratuit mila lui Dumnezeu.

Două erori forțate care îl obosesc pe Dumnezeu:

1. Promovarea răului ca virtute. „Oricine face rău este bun înaintea Domnului.” Nu! Cine săvârșește răul este un om rău! Să nu ne înbătăm cu apă rece. Acest păcat al lipsei de discernământ îl săvârșim zilnic. Numim descurcăreț pe trișor, spunem că e bogat un lacom de avere, înșelătorul este numit abil, curvarul se crede șmecher, mincinosul este considerat deștept că a reușit să dribleze prin minciună șeful sau statul. Hoțul este considerat isteț, lacomul e numit harnic, păcatul este la modă, a fi ștrengar înseamnă a fi cool.

Majoritatea programelor de televiziune se laudă cu audiență maxima la tabloide și subiecte scandaloase. Umorul care defăimează pe Dumnezeu este distribuit și promovat ca divertisment de calitate superioară. Toate aceste inversiuni voite, au deformat discernământul de duzină, iar adolescentul de rând le consideră normale. De la demnitarul de stat până la funcționarul public și agentul de la rutieră s-au obișnuit să fure, să plagieze, să mintă, să delapideze, iar asta se face cu acoperirea superiorilor. Acest lucru îl obosește pe Dumnezeu!

(Isa 5:20) Vai de cei ce numesc răul bine și binele, rău, care spun că întunericul este lumină și lumina, întuneric, care dau amărăciunea în loc de dulceață și dulceața, în loc de amărăciune!
Această pervertire voită a discernământului obosește răbdarea lui Dumnezeu și este nevoit să acționeze în virtutea dreptății Sale.

2. Implorarea dreptății divine în detrimentul milei. De asemenea este păcat ca eu, care sunt un beneficiar al milei divine să invoc dreptatea lui Dumnezeu în situații favorabile mie. Dacă eu am fost tratat o viață întreagă cu îndurare hristologică de către divinitate, de ce as dori manifestarea dreptății Sale când vine vorba de alții?

Fiecare centimetru de viață este presărat cu har și îndurare în dreptul meu, dar aș vrea să fie lovit cu dreptatea cel care mă nedreptățește, iar aceasta este o injustețe crasă. Dumnezeu e obosit de milogeala noastră atunci când suntem vinovați și de atitudine de procuror șef sau chiar judecător când vine vorba de a rosti sentințe pentru alții. Tare am dori să ne facă pe noi grefieri, să scriem cu mâna noastră sentința altora. Nu mai obosi pe Dumnezeu cerându-I să facă dreptate pentru aproapele tău, că El vrea să acționeze cu milă! El vrea să îl mântuiască nu să îl omoare.

Iată cum de multe ori suntem ca acei fii neastâmpărați care epuizează răbdarea părinților. Mofturoși, egoiști, supărăcioasă, alintați, necinstiți, orientați doar spre confortul nostru apelând chiar la detrimentul aproapelui. Vreau milă în dreptul meu când greșesc? Atunci cer milă și în dreptul aproapelui. Vreau dreptate în dreptul lui, atunci să fie dreptate și în dreptul meu. Iar dreptatea uneori înseamnă moarte. Preferă milă și vei fi miluit și tu.

Când întreb: unde este Dumnezeul dreptății! Nu fac altceva decât să Îl jignesc pe Dumnezeu. Ca și cum El doarme, nu vede, m-a abandonat, nu ia act de ce se întâmplă sub soare sau nu ar ști ce se petrece pe pământ (care este așternutul picioarelor lui).

Vă implor, nu mai obosiți pe Dumnezeu cu aceste copilării!

La mulți ani #BetleemArad

La mulți ani, Betleem!

Iubită Biserică Betleem, dragi frați și surori!
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu am încheiat încă un an. Cu bune și mai puțin bune, cu dureri și bucurie, cu binecuvântări și înmormântări, cu lacrimi și veselie. Ne-am bucurat la nunți împreună, ne-am îngropat morții împreună, am plâns ne-am rugat.


Îi suntem recunoscători lui Dumnezeu pentru însoțirea Sa, pentru toți cei care v-ați adăugat familiei noastre Betleem Arad, fie prin transfer, fie prin botez. Dumnezeu să binecuvânteze alergarea  dumneavoastră, să găsiți la Betleem odihnă și pace, un loc liniștit în care să vă puteți pregăti sufletul pentru eternitate.
Mulțumim Domnului pentru rugăciuni, pentru minunea experimentată cu primirea terenului pentru biserică (Domnul să binecuvânteze Consiliul Local al Municipiului Arad), pentru minunea cu microbuzul Bisericii (Domnul să binecuvânteze dătătorul, care a ținut să rămână în umbră), evanghelizarea de la cort și slujirea prin toate departamentele bisericii.


Am intrat în noul an. Avem nevoie de călăuzirea lui Dumnezeu, de unirea forțelor atât pe plan spiritual (lărgirea  Împărăției lui Dumnezeu), cât și în plan administrativ (demararea lucrărilor de construcție a Bisericii), dar și pe plan intern (creșterea spirituală și desăvârșirea sfinților).
Avem planuri mari, îndrăznețe, vizionare, dar numai unitatea și implicarea tuturor vor garanta o reușită onorabilă. O familie unită este mai puternică decât o armată dezbinată.
De aceea, cerem Domnului sa ne ajute să păstrăm un climat intern de pace, armonie, bucurie și maturitate spirituală.


Vă îmbrățișez cu bucurie, îi mulțumesc lui Dumnezeu pentru că vă avem, sunteți cei mai minunați frați, activi, pasionați, slujitori, devotați și prietenoși. Vă iubesc!
Cu Domnul vom face mari isprăvi.
Toți sunteți importanți! Nimeni nu poate fi înlocuit! Toți sunteți valoroși! Sunteți unici și speciali! Sunteți exact ce are nevoie biserica,  exact ce are Dumnezeu nevoie pentru Împărăție.


Pastor Onisim Botezatu și conducerea Bisericii Betleem Arad

A plecat și „mama Zina” (mama surorii Dorina Mărgăian)

Mama Zina, așa cum o știe toată lumea pe sora Zina Gabor, este mama surorii Dorina Mărgăian. Doar 15 zile a rezistat de la înmormântarea fiicei, Dorina, înhumată la doar 56 de ani, după ce în urmă cu un an și-a îngropat și singurul băiat la vârsta de 62 de ani. Practic cea mai mare parte a familiei era deja în veșnicie. Doar Dumnezeu știe rugăciunile ei din ultimele zile.

Mama Zina nu a putut participa la înmormântarea fiicei din cauza unei suferințe grele la picioare, și a poverii celor 82 de ani, probabil ar fi cedat pe marginea gropii. A mai avut câteva zile din partea lui Dumnezeu, dar în cele din urmă inima de mamă care și-a îngropat copiii înaintea ei a cedat. Să nu fie nimeni în situația unei mame care își îngroapă fiii. Pământul ne cheamă pe toți. Este lege divină. Important este să fim pregătiți în orice clipă. Nu sunt d cât două destinații. Prefer cu Isus în cer!

Domnul să îngrijească de „tata Ghiță” octogenar și el, 84 de ani, va fi foarte greu să supraviețuiască singur într-o casă mare și goală, golită de oamenii dragi de altădată. Să ne rugăm pentru inima lui, dar mai ales pentru sufletul lui care are nevoie de mântuirea lui Hristos. Nici în situația unui tată singur și bătrân și văduv nu e ușor să fii, care de un an și ceva încoace e doar în doliu.

Să mijlocim și pentru familiile Gabor și Mărgăian, greu încercate de solul morții în ultimii ani. Ce pot să zic! V-a găsit Dumnezeu pe voi mai puternici și pe ai voștri (repatriați) mai pregătiți pentru veșnicie. Vă îmbrățișăm și vă suntem aproape cu tot ce putem. Mângâierea Domnului să fie peste inimile voastre frânte.

12 lecții de pastorație de la El

Vizionând acest clip de la finalul articolului am învățat câteva lecții de viață și de slujire.

1. Pastorața trebuie sa fie curată. Uitați-vă la privirea acestui păstorel. O curățenie și o seninătate cum numai la Isus vezi. Dacă inima nu e curată, nu ai ce căuta în pastorație.

2. Atitudinea și echipamentul. Așa pune toiagul în pământ de zici că de 30 de ani face asta. Are atitudine fermă, verticală, știe exact ce vrea. Atitudinea defensivă de învingător ține turma flămândă. Probabil colegii lui râd pe la balcoane, dar el știe ce are de făcut, își cunoaște identitatea și are demnitate și atitudine. Echipat cu halat, geantă, mănuși, bocanci, tot ce trebuie pentru transhumanță. Nu prea ai ce căuta în slujire fără armura Duhului Sfânt.

3. Direcția. Dacă ai o direcție hotărâtă oile te urmăresc. Slujirea făcută cu nebăgare de seamă și fără o direcție clara a Bisericii se prăbușește aievea. Trebuie să știi de unde i-ai luat pe oameni și unde vrei să îi duci. În cer. De aceea trebuie să ne dăm TOT interesul în ce ține de noi, apoi Dumnezeu va face diferența.

4. Blândețea. Lucrând cu oamenii nu ai cum să trăiești fără palpitații. Din senin se ivește câte unul să te tulbure. Trebuie păstrat calmul și blândețea (dacă ați înțeles că acest lucru este ușor, înseamnă că v-ați grăbit), este o luptă continuă, provocări zilnice dar trebuie putere și stăpânire de sine. Nu uitați Isus a fost numit „Blândul Păstor”. Păi zici: „noi suntem oameni slabi!”, nici o problemă, ne străduim să fim ca El!

5. Supravegherea. Un detaliu neobservat. Filmulețul a ajuns la noi pentru că cineva matur, probabil tatăl filmează și supraveghează atent tânărul păstorel. Asta vede și Ieremia „un Vegheator care urmărește împlinirea Cuvântului sfânt” Dumnezeu nu-și abandonează slujitorii, îi cheamă și îi supraveghează atent.

6. Proprietatea. Turma este a părinților, a tatălui, a familiei, el doar merge înaintea ei că așa a dorit tatăl său. (1 Pet 5:2) Păstoriți turma lui Dumnezeu, care este sub paza voastră,
El, păstorelul respectă indicațiile din spatele camerei. De la tata.

7. Sinceritatea. Nu suntem perfecți, greșim, ne supărăm, avem slăbiciuni, dar oile mature nu se opresc în asta. Ele simt inima sinceră și te urmează. Dacă în față ar fi fost un puiuț de lup, cu siguranță oile erau împrăștiate. Dar sinceritatea adună, crește, și dă încredere turmei.

8. Poziția. Păstorelul merge cum a văzut pe tatăl său, înaintea turmei. Să îi arate calea, să o apere de pericole. Parcă îl aud pe Isus spunând: Ioan
(8:38) Eu spun ce am văzut la Tatăl Meu și voi faceți ce ați auzit de la tatăl vostru.”
Ceea ce face păstorelul este să imite îndeaproape comportamentul tatălui său. Așa cu m mai spunea Isus: „Călcați pe urmele Mele”

9. Permanenta însoțire. Sunt convins că tatăl său merge cu spatele filmând. Fiecare pas făcut de tată sunt doi pași mărunți făcuți de păstorel. Dacă ai avut vreodată sentimentul abandonului, și eu am avut acest sentiment de multe ori. Înțelege astăzi că Dumnezeu este cu doi pași înaintea ta. El te așteaptă acolo, el pregătește calea, el te protejează de pericole. Tu doar trebuie să fii pe poziție.

10. Limitele. Cu siguranță dacă o oaie își rupe piciorul nu îl lasă tatăl pe copil să o trateze. Trusa de prim ajutor este la el, la tată. El mulge oile, el le tratează, el le adapă, el le păzește întregi. Nu uita dragă frate păstor că Dumnezeu are tratament pentru orice boală a oilor Sale, ac pentru cojocul oricărui berbec, lapte pentru creșterea oricărui mielușel și toiag pentru spinarea oricărui lup care se apropie de turma Lui.

11. Bucuria. Dacă nu faci cu bucurie lucrarea, lasă pe alții să o facă. Continuarea versetului mai sus citat ne lămurește în acest sens: nu de silă, ci de bunăvoie, după voia lui Dumnezeu; nu pentru un câștig mârșav, ci cu lepădare de sine; Oamenii sunt foarte inteligenți, ei văd dacă vii la biserică numai să fii plecat de acasă sau vii cu pastos, pregătit, motivat, asumat. Trebuie să slujim cu bucurie. Priviți atent la el cu își întoarce căpușorul și supraveghează atent fiecare oaie, de parcă ar vorbi cu ea.

12. Dragostea. Urmăriți aspectele legate de limbajul non-verbal la acest păstorel. Cu câtă bucurie și semeție puerilă bineînțeles, pășește pe cale. Ce mândru e de el. Oamenii de asemenea te simt dacă îi iubești sau vrei să te scapi de ei cât mai repede. Și Isus, Păstorul cel bun i-a iubit pe ai săi până la moarte de cruce.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4431411070321860&id=100003590332773&sfnsn=mo

Nădejdea învierii. Versuri

Nădejdea învierii

Tu aduci zorii peste dealuri
Prin harul Tău vedem lumina,
Țintim eterne idealuri
Chiar de aici vedem doar tina,
Știm, râul are două maluri.

Aici cenușă efemeră,
Durere, lacrimi și suspine
Ne stingem în propria sferă.
Dincolo albia e fină,
Nisipul este cristalin
Și veșnicia e lumină.

Disloci din infinit speranța
Ne umpli sufletul cu pace,
Iar prin lumina mântuirii
E mai frumoasă dimineața.
Simțim răcoarea nemuririi
Când printre ani
Se stoarce viața.

Tot ce-i frumos,
Curat
Și dulce
Se leagă numai de Isus.
Tot ce râvnim cu bucurie
Să ni se-aducă din Înalt
Tot ce-i belșug și bogăție,
E de pe malul celălalt.

Vă las în urmă
Timp și viață,
Eu navighez spre alte sfere.
Cerul îmi dă belșug de pace
Și bucurii fără măsură,
Ce voi îmi dați
Sunt doar himere.

Tu smulgi din beznă răsăritul
Și soarele dizolvă ceața.
Când e aproape asfințitul,
Când e amurg la orizonturi
Și simți că ți se stinge viața.
De a îmbobocit credința
Atunci va înflori speranța.

Îți mulțumesc Ție Părinte
Pentru divină înfiere.
Când la Golgota am spus: Da!
S-a dus și frica de-ntuneric,
Iar moartea e fără putere.
Sunt neclintit în fața gropii
Doar prin nădejdea ÎNVIERII!

                  Onisim Botezatu
                  30.12.2021
                  H. 06:00
                  Felix

A murit Pastor Mihai Morar

Când pleacă un păstor la cer, o turmă întreagă este zdruncinată din temelie. Practic turma aceea sunt oamenii care au fost slujiți ani de zile. Nunți, botezuri, binecuvântări, rugăciuni pentru bolnavi, înmormântări, predici istovitoare, zile de post, etc. Toate acestea atrag după ele stres, oboseală, boli, suferințe sufletești, depresii, și moarte prematură.

Adevărul este că dacă nu te rânduie Dumnezeu pentru slujba de păstor este o nebunie să râvnești la ea. Când simți susținerea divină te simți ca leul neînfricat, simți că ai alianță în cer îl simți pe Dumnezeu lângă tine, cu îngeri cu tot. Fratele Mihai a avut chemare, chiar una specială. Oamenii cu innimă mare, se sting devreme.

Fratele Morar a fost un om ales. L-am cunoscut prin 2008 la o seară de rugăciune în Elche. A avut un cuvânt bun. A slujit ca vicepreședinte al Comunității Penticostale din Spania.

Frate păstor ați lăsat în urmă mulți fii, mulți ucenici și o biserică mare. Prea timpuriu ați plecat dintre noi (56 de ani mi se pare acum o vârstă fragedă), dar Suveran pe viață și pe moarte este Dumnezeu. Nu e tragedie mare, fratele Mihai a mers la odihnă, așteptând totodată răsplătirile dumnezeiește rânduite de Împăratul pentru păstori. Ei sunt îngerii bisericilor, sunt mediatorii înaintea cerului, sunt preparatorii de hrană pentru turmă tot timpul în alertă păzind oile, oițele și mielușeii de lupi înfometați.

Am o doleanță majoră, văd nevoia acută de o armată de mijlocitori pentru păstorii sufletești ai Bisericii lui Hristos. Ei sunt tot timpul în linia întâi. Voi vă luptați cu duhuri, noi ne luptăm cu legiuni. Avem nevoie acuta de ajutor în rugăciune, de echipare cu daruri duhovnicești de putere, iar aceasta poate fi făcută de un pluton de mijlocitori maturi, devotați, sinceri și neprihăniți.

La revedere frate Mihai! Frați credincioși ai Bisericii Eben-Ezer din Castellon, fratele dumneavoastră păstor a mers înainte, vom urma și noi, că în curând începe răsplătirea sfinților.

Un portofel în colectă?

El a dat tot!…

A doua zi de sărbători dimineața. Dumnezeu avea să ne surprindă din nou cu un har deosebit. Atât prin colindele fanfariștilor și ale grupului Betleem, cât și prin rugăciune și cuvânt, Dumnezeu a binevoit să ne copleșească cu prezența Sa.

La final, vine fratele Mariș (responsabil cu strângerea colectei duminicale) și îmi spune plângând: „Am numărat banii, iar cineva a aruncat portofelul cu totul în persul pentru colectă, cu o suma de 566 lei și 50 de bani. Probabil, atins de Dumnezeu, acest bărbat (știm sigur că este bărbat, pentru că este un portofel de piele, îndoit). El a înțeles că dăruirea este mai importantă decât zece lei aruncați în colectă. Și-a sustras actele, să nu aflăm cine este și a aruncat portofelul acolo.

M-am simțit obligat să intervin la final. Să amintesc de văduvă săracă pe care Hristos o evidențiază prin cei doi bănuți pe care i-a pus în visteria Templului, spunând Isus: „Ea a dat mai mult ca toți, pentru că a dat tot ce i-a mai rămas ca să trăiască”

Dragul meu, nu știm cine ești! Deși mi-aș dori sa te cunosc. Să ne povestești despre motivația gestului tău. Despre ceea ce te-a determinat să recurgi la acest gest care sunt convins că a declanșat atenția divină spre binecuvântare în dreptul casei tale. Nu știu nici dacă ți-a mai rămas pentru bilet de tramvai sau nu.

Tu ai dat mai mult ca toți. Pentru că Dumnezeu nu se uită la cât dăm, ci la cât ne rămâne. Ori ție nu ți-a mai rămas nimic. De fapt, ai plecat acasă mai bogat ca noi toți. De când sunt în slujire nu am văzut, nici nu am auzit despre așa ceva. Ne-ai dat 100 de mii de euro sau poate un milion, sau poate zece milioane. Nu știu cât contabilizează Dumnezeu. Ești sponsorul principal al construcției Bisericii Betleem. Cu banii tăi cu siguranță vom termina biserica. Te iubim! Și Dumnezeu te iubește.

De fapt, dările noastre, milosteniile, zeciuielile, darurile de bună voie, ajutorarea, filantropia, sunt niste mici extemporale prin care Dumnezeu ne testează caracterul. Vrea să vadă dacă inima noastră este alipită de cer sau de humă. Vrea să vadă dacă avem caracter nobil, hristologic, bun, milos, sau daca suntem lacomi de avere, zgârciți, cu inima închisă ca Hagi Tudose.

Macedonenii s-au dat pe ei înșiși Domnului, iar atunci sărăcia lor s-a transformat în belșug de binecuvântare pentru sfinții mai săraci decât ei, așa constata apostolul Pavel.

Te iubim, drag creștine! Dumnezeu îți va binecuvânta inima ta jertfitoare. Îți va da un portofel și nou și plin. Dar mai mult de-atât, îți va face favoare în Împărăția Sa. Tu ai înțeles ce înseamnă dăruirea de sine, care este superioară dărniciei.

Iubirea construiește poduri!

Dacă ar fi sa evaluam ziua de ieri într-un singur cuvânt, acesta ar fi: DIVIN. Iar dacă aș fi întrebat ce părerea am, aș dori să facem lunar astfel de activități.

Dogmele ne separă prin construcția de ziduri, iubirea ne aduna prin construcția de poduri. Dacă pe linie de predicare ne separăm sau nu reușim să coabităm, pe linie de cântare Dumnezeu face minuni.

Într-o atmosferă de cer, ieri dimineață corurile reunite ale celor două biserici: IZVORUL VIEȚII Aradul Nou și BETLEEM, Gai-Poltura au reușit să convingă îngerii lui Dumnezeu să se unească împreună cu noi și să facem o formație intergalactică, ce a favorizat prezența deosebita a lui Dumnezeu. Iar pastorul Adi Bârzan a avut un mesaj plin de esență îndrumând spre hristocentrismul sărbătorilor natale.

Seara am mers noi la ei, cu aceeași formație, cu aceleași gânduri de pace, cu același entuziasm, cu aceeași inimă. Slava lui Dumnezeu plutea în aer și era atât de copleșitoare că ai fi preferat să se lungească până la miezul nopții. Că tot ce e frumos, pacifist, curat, armonios, ziditor, plin de iubire, nu poate veni decât de la Dumnezeu. La final am avut un mesaj despre IMNURILE NAȘTERII. Am descoperit în cântările sfinților agenți ai împlinirii planului divin, atât de multe perspective de slujire spirituală, misiologică, personala, națională și mondială. La urmă am continuat părtășia la masa de dragoste din demisolul bisericii, unde am legat prietenii, am evaluat aceste evenimente pornite din inima lui Dumnezeu.

Vă mulțumim dirijorilor: Sem Bala, Andrei Gherheș, Manu Negrea, Sorin Fedur, Jenny și Ema Bunai, ați strălucit. Voi ați fost pionii principali care ați declanșat îndurările divine pentru cele câteva sute de suflete înfometate care s-au adăpat din izvorul bogat al mântuirii. Vă mulțumim vouă, coriștilor pentru eforturile făcute în cele două luni de repeții, costumați la fel, cu eșarfe aurii, ați fost ca o ofrandă în sine, niște îngeri trimiși de Dumnezeu să ne învioreze sufletele triste. Personal am fost vindecat prin cântările voastre, cu voci mirifice și profesioniste. Vă mulțumim frați păstori: Adi Bârzan, Nelu Kovacs, Vasile Lador, pentru susținere și colaborare. Așa îi place lui Dumnezeu să ne vizităm, să ne dăm întâietate, să ne respectăm, să conviețuim armonios să avem proiecte comune, să facem bine, să ne iubim ca frații pentru care a murit Hristos, râvnind la același cer unde vom servi aceeași masă împreună cu Prințul păcii.

Vorba lui Camil Petrescu: „Unde dragoste nu e, nimic nu e.” Dar unde exista dragoste hristologică, acolo e belșug, acolo e tărâmul minunilor, acolo se vindecă suflete, se cos inimi frânte, se resuscitează morții spirituali, se prezintă Hristos prin Sfântul Duh. Iar acest proiect nu se putea realiza dacă nu avea ca mobil, IUBIREA. Mulțumim Tatălui ceresc pentru favoare!

Abia aștept să vină sărbătorile Pascale să repetăm experiența aceasta minunată. VĂ IUBIM!

Dragă, mamă Zina!

Stimată, dragă mamă Zina. Nu v-am văzut la înmormântarea fiicei dumneavoastră din cauza grelelor suferințe trupești. Doar Sfântul Dumnezeu știe ce se află cu adevărat în inima sfâșiată de durere. Al doilea odor la căpătâiul căruia vă luptați să înțelegeți voia lui Dumnezeu. Ați născut doi copilași în care ați investit energia și toată putere vieții. Nu a fost în zadar!

Sora Dorina a slujit lui Dumnezeu. A crescut cinci copii slujitori, a căror prestație are rezonanță peste veacuri. Vali slujește în comitetul unei biserici minunate, Flavia e ca o mamă pentru câteva zeci de copii de la Grădiniță Samariteanul, instituție pe care Diana o administrează cu dibăcie, Alex este liderul de tineret al Bisericii Agrișu Mare, iar Miriam este printre cele dintâi slujitoare în lucrarea cu copiii.

Sămânța lor va fi cunoscută între neamuri și urmașii lor, printre popoare; toți cei ce-i vor vedea vor cunoaște că sunt o sămânță binecuvântată de Domnul.” Isaia 61:9

Slujind cu modestie și dragoste din umbră, sora Dorina a crescut o casă de slujitori. Sunt mame care nu reușesc să fie mame nici pentru copiii lor, îi abandonează prin maternități și orfelinate. Sunt mame foarte bune pentru copiii lor, dar sunt mame ca Eva, care se traduc prin „mama multor nații”.

În ziua de 15 decembrie, în care Nicu Mărgaian ar fi împlinit 59 de ani, era ziua în care prietenii îl sunau și îl încurajau, Cel mai frumos cadou pe care fratele Nicu l-a primit de ziua lui a fost întâlnirea pe care Dumnezeu a organizat-o cu prințesa inimii lui, Dorina.

A fost o zi friguroasă. Iarna se înghesuie să paralizeze livada din „Via Dali” (așa se numește dealul cimitirului din Agrișu Mare). Puzderie de copii, bătrâni, mame și tați, de departe și de aproape, care au venit să ducă pe ultimul drum pe sora Dorina. Cu lacrimi în ochi aceștia urca gâfâind din greu panta spre dormitorul temporar al omenirii.

Coroane de flori, burniță de lacrimi, între copii și nepoți crispați de durere, mă apropii de el, tata George. ” Vă iubesc tata Gheorghe!” Răvășit de durere, cu vocea ștrangulată de necaz, cu o disperare greu de cuprins în priviri, pe un ton trust și sacadat, rezemat pe umărul meu șubrezit și el, tata Gheorghe murmură încremenit: „Dorinuța mea! Dorinuța mea! Fata mea!” L-am iubit mult, l-am îmbrățișat și l-am încurajat cu cele mai blânde vorbe pe care le-am găsit în mintea mea golită și ea la rându-i de idei la afișarea acestui decor copleșitor.

Doar celui rău îi piere nădejdea la moarte, cel neprihănit se prinde optimist de ancora nădejdii, se aruncă încrezător înainte prin credință, chiar dacă uneori pe vârfurile picioarelor totuși ajunge să atingă poalele crucii lui Isus.

Mama Zina, fetița dumneavoastră a trăit în jumătate de viață cât altă doamnă în trei vieți. A slujit aproape de un păstor mare, un om al Lui Dumnezeu, un bărbat al Evangheliei, pentru că Nicu Mărgăian a fost prietenul celor săraci și lipsiți, asemenea Mântuitorului însuși.

Soția unui slujitor are cel puțin aceeași răsplată ca a soțului, dacă nu mai mare. Fără ea, el nu poate face nimic.
La revedere sora Dorina! Pe curând la nunta de la care nu va mai lipsi nici unul dintre părinți, dragă Alex.

Dragă mamă Zina, aveți cele mai serioase motive să găsiți acea gamă a nădejdii, să vă bucurați că în casa dumneavoastră, pe brațele calde ați legănat o generație de slujitori în persoanele nepoților născuți, crescuți și educați de prințesă dumneavoastră, Dorina.